Fizykoterapia
Jest to dział rehabilitacji, w którym wykorzystujemy bodźce fizykalne. Do dyspozycji mamy prądy, laser, ultradźwięki, pole magnetyczne i oddziaływanie ciepłem. Fizykoterapia ma na celu wspomaganie procesu rehabilitacji poprzez łagodzenie bólu pleców i innych części ciała, redukcję nadmiernego napięcia mięśni, zmniejszenie stanu zapalnego czy obrzęku.
Wykonujemy zabiegi z zakresu:
- elektroterapii z wykorzystaniem prądu stałego i zmiennego
Z punktu widzenia fizyki ciało człowieka zbudowane jest z zespołu przewodników jonowych, półprzewodników i izolatorów. Przewodnictwo związane jest z procesami elektrochemicznymi zachodzącymi w błonach komórkowych i z różnicą potencjałów wewnątrz i na zewnątrz komórki. Elektroterapię można stosować do łagodzenia dolegliwości bólowych poprzez udrażnianie odpowiednich receptorów. Zabiegi prądem stymulują mięśnie do skurczu i wpływają na działanie pompy mięśniowej, co stymuluje reakcje naczyniowe naciskając ukrwienie.
Zabiegi elektroterapii stosuje się również do pobudzania mięśnia lub grupy mięśni nieprawidłowo unerwionych w przypadkach uszkodzenia nerwów obwodowych.
Elektroterapia ma na celu ograniczenie dolegliwości bólowych (ból pleców i innych partii ciała), ograniczenie zaników mięśniowych, poprawę krążenia i metabolizmu
- magnetoterapii z wykorzystaniem pola magnetycznego
Pole magnetyczne przenika przez wszystkie struktury organizmu. Dlatego efekty biologiczne rozpatrujemy miejscowo i w aspekcie całego organizmu. Zjawiska zachodzące w organizmie są następstwem przemieszczania się ładunków elektrycznych w komórkach pod wpływem pola magnetycznego. Magnetoterapia sprzyja aktywacji procesów regeneracyjnych tkanek miękkich i tworzeniu wzrostu kostnego, pobudza procesy metaboliczne i immunologiczne, łagodzi dolegliwości bólowe i działa przeciwobrzękowo.
- ultrasonoterapii - oddziaływanie ultradźwiękami
Fala ultradźwiękowa oddziaływuje na organizm mechanicznie, cieplnie i fizykochemicznie. Działanie mechaniczne wprowadza cząsteczki w ruch przypominający masowanie i mówimy o zjawisku mikromasażu tkankowego. Następstwem działania mechanicznego jest powstanie ciepła, którego ilość zależy od rodzaju tkanek poddanych zabiegowi. Reakcje fizykochemiczne są związane z wpływem ultradźwięków na zdolność transportu niektórych substancji przez błony komórkowe oraz przez skórę dzięki czemu zwiększają metabolizm komórkowy.
- laseroterapii i LEDoterapii
Biostymulacja laserowa polega na stymulowaniu organizmu małymi dawkami energii, które nie powodują miejscowego wzrostu temperatury tkanek. W wyniku pochłaniania energii laserowej dochodzi do zwiększenia przemian metabolicznych w komórkach, aktywacji procesów odpornościowych, przyspieszenia procesu regeneracji włókien nerwowych. Istotne znaczenie laseroterapii wykazano w procesach gojenia się ran, poprawie mikrokrążenia i w zmniejszaniu obrzęków pourazowych i bólu.
- światłolecznictwa z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego
Promieniowanie podczerwone w zetknięciu ze skórą ulega w niewielkim stopniu odbiciu, a pozostała energia przenika w głąb tkanek i dochodzi do :
-reakcji naczyniowej: rozszerzają się naczynia krwionośne, dzięki czemu poprawia się ukrwienie i odżywianie tkanek oraz przepływ w układzie żylno-chłonnym.. Pojawia się rumień cieplny, który po zakończeniu naświetlania powoli znika.
-reakcji układu nerwowego, co prowadzi między innymi do obniżenia napięcia mięśniowego
-wzmożenia przemiany materii
-podwyższenia progu odczuwania bólu, co skutkuje złagodzeniem dolegliwości bólowych.