Botox
Botox, znany również jako toksyna botulinowa, to związek białkowy produkowany przez bakterie Clostridium botulinum. Jest to silnie działający neurotoksyna, która blokuje przewodnictwo nerwowe, powodując tymczasowe paraliżowanie mięśni. W medycynie estetycznej botox jest powszechnie stosowany do redukcji zmarszczek i linii mimicznych, poprzez zablokowanie sygnałów nerwowych do mięśni twarzy. Efekt ten prowadzi do zrelaksowania i wygładzenia skóry, co daje młodszy i bardziej wypoczęty wygląd. Botox jest również stosowany w leczeniu wielu innych schorzeń, takich jak nadmierne pocenie się, migreny i niektóre zaburzenia mięśniowe.
Jak działa botox?
Botox hamuje odwracalnie przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Mówiąc prościej – toksyna botulinowa powoduje zniesienie ruchów mięśni w rejonie podania. W przypadku zastosowań w medycynie estetycznej chodzi przy tym o zniesienie czynności tzw. mięśni mimicznych.
Do czego można wykorzystać botox w medycynie estetycznej?
Botox najlepiej nadaje się do likwidowania zmarszczek mimicznych zlokalizowanych w obrębie górnej części twarzy. Powstają one na skutek skurczu określonych grup mięśni w obrębie twarzy.
Poniżej zaprezentowane są trzy najbardziej klasyczne typy zmarszczek mimicznych w obrębie twarzy, które najlepiej reagują na terapię botoxem. Na zdjęciach pokazane są również efekty zastosowanego leczenia.
-
Poprzeczne zmarszczki (bruzdy) występujące na czole – szczególnie uwidaczniają się podczas patrzenia w górę lub podczas "intensywnego myślenia".
-
Pionowe zmarszczki występujące ponad nasadą nosa – uwidaczniają się szczególnie podczas zdenerwowania.
-
Zmarszczki mimiczne w okolicy zewnętrznych kącików oczu (tzw. kurze łapki) szczególnie widoczne podczas uśmiechania się.
W jaki sposób podaje się BOTOX ?
BOTOX podaje się w postaci wstrzyknięć podskórnych lub domięśniowych w kilku do kilkunastu najczęściej podobnych u wszystkich leczonych punktach (rys). Do iniekcji wykorzystuje się przy tym bardzo małe strzykawki (tzw. tuberkulinówki lub insulinówki) i bardzo cienkie igiełki.
Czy podawanie botoxu jest bolesne i czy stosowane jest jakieś znieczulenie?
Sam zabieg nie jest zbyt długi i ogranicza się do kilku/kilkunastu wstrzyknięć preparatu. Bolesność zabiegu jest niewielka i do zaakceptowania przez praktycznie wszystkich pacjentów, dlatego też nie stosuje się standardowo żadnego znieczulenia.
Czy efekt działania botoxu jest trwały?
Efekt działania botoxu utrzymuje się przez kilkanaście tygodni. Z reguły najpierw powraca czynność tych grup mięśniowych, które są najbardziej ruchliwe. Proszę zwrócić uwagę, że sytuacja taka ma swe dobre strony – efekt działania preparatu jest przemijający. Nawet jeśli ktoś byłby niezadowolony z efektów wykonanego zabiegu (co raczej się nie zdarza), może być pewny, że wszystko wróci po pewnym czasie do stanu wyjściowego.
Po jakim czasie widać efekt po zabiegu?
Efekty zabiegu botoxu zaczynają być widoczne po 2-3 dniach, jednak pełne rezultaty można zauważyć dopiero po 7-14 dniach. Wszystko zależy od indywidualnej reakcji organizmu na toksynę botulinową. Warto pamiętać, że efekt botoxu nie jest trwały. Zazwyczaj utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy, po czym mięśnie zaczynają stopniowo odzyskiwać swoją normalną funkcję, a zmarszczki mogą powrócić. Dlatego zaleca się regularne powtarzanie zabiegów, aby utrzymać efekt wygładzenia skóry.
Czy to prawda, że po podaniu botoxu twarz będzie się wydawać obca, maskowata, itd.?
Nieprawda. Jeśli zabieg wykonany był profesjonalnie, nie odczuwa się jakichkolwiek niekorzystnych następstw jego przeprowadzenia. Nie zmienia się też wyraz twarzy. Jedyne skutki widoczne są w lustrze i dla otoczenia (brak zmarszczek).
Czy po podaniu botoxu mogą wystąpić jakieś powikłania?
Na świecie rocznie wykonuje się miliony wstrzyknięć botoxu i ich liczba lawinowo rośnie. Pomimo to nie odnotowano poważnych negatywnych następstw tej tendencji. Z działań niepożądanych, jakie faktycznie mogą się wydarzyć, wymienić można jedynie niewielkie i z reguły szybko ustępujące krwiaki lub zasinienia w miejscach wstrzyknięć. Zdarza się to na szczęście stosunkowo rzadko, jednak pamiętać należy, że twarz jest bardzo dobrze ukrwiona i zawsze istnieje ryzyko naruszenia podczas iniekcji jakiegoś niewielkiego naczynia krwionośnego.
Czy to prawda, że botox powinno się stosować dopiero w starszym wieku ?
Nieprawda. Botox, jak już wspomniano znosi całkowicie zmarszczki mimiczne, czyli te, które zaczynają się pojawiać już w wieku 20-30 lat. Stosowanie preparatu może zapobiegać tym samym utrwalaniu się bruzd, czyli powstawaniu zmarszczek statycznych.
Czy botox nadaje się do zastosowania tylko u kobiet?
Nie. Coraz więcej mężczyzn zgłasza się na takie zabiegi. Pogodna, świetlista twarz to często przepustka do awansu, powodzenia i w ogóle lepszego życia zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.
Czy po jednorazowym podaniu botoxu efekt będzie trwały?
Efekt działania botoxu utrzymuje się z reguły przez kilkanaście tygodni, a następnie stopniowo przemija. Jednak nawet po całkowitym ustąpieniu jego działania twarz wygląda lepiej. Przez tych kilkanaście tygodni skóra, podobnie jak niezginana ciągle kartka, odpoczywa i się wygładza. Dodatkowo odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek mięśnie przez to, że są na jakiś czas "odnerwione" (a więc pozostają w bezruchu), zmniejszają nieznacznie swoją masę i w efekcie słabiej marszczą skórę.
Czy to prawda, że po jednym wstrzyknięciu botoxu trzeba później często powtarzać ten zabieg?
Nieprawda. Zabiegu nie trzeba powtarzać i nie niesie to za sobą żadnych negatywnych następstw. Jednak większość osób widzi ewidentną poprawę swego wyglądu, a co za tym idzie, samopoczucia, w okresie, gdy preparat działa, dlatego same zgłaszają się na powtórkę zabiegu. Podobnie jest z makijażem – też nie trzeba go powtarzać, a jednak z oczywistych powodów się to robi.
Czy trzeba podpisać jakąś zgodę na zabieg?
Owszem. Przed wszystkimi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej (nawet przed depilacją laserową) po zapoznaniu się z opisem danej metody podpisać należy tzw. świadomą zgodę na zabieg. Formularze zgody (ich treść) przygotowywane są z reguły przez producentów odpowiednich preparatów. Są one bardzo szczegółowe i zawierają wszelkie istotne dla osoby leczonej informacje.
Czy botox można wykorzystać do innych celów?
Preparaty na bazie toksyny botulinowej mają zastosowanie m.in. w leczeniu nadpotliwości oraz w neurologii – np. leczeniu przykurczów mięśni (swastyki mięśni).
Botox może również pomóc w leczeniu migren, poprzez zablokowanie sygnałów nerwowych powodujących ból. Ponadto jest on stosowany w leczeniu niektórych zaburzeń mięśniowych, takich jak dystonia, która powoduje niekontrolowane skurcze mięśni. Wszystkie te zastosowania wynikają z zdolności botoxu do blokowania sygnałów nerwowych, co prowadzi do tymczasowego paraliżu mięśni.