Odchudzanie - redukcja tkanki tłuszczowej
MESALYSE
Mesalyse to urządzenie medyczne do karboksyterapii gwarantujące precyzyjne i bezpieczne podawanie dwutlenku węgla.
Jako jedyne wykorzystuje pneumatyczny pistolet, który w bezbolesny sposób aplikuje gaz. Daje pełną kontrolę głębokości i czasu wstrzykiwania dwutlenku węgla. Lekarz przy każdym wstrzyknięciu ma pewność podania ściśle określonej dawki. Mesalyse dzięki pulsacyjnemu podawaniu gazu jako jedyne urządzenie do karboksyterapii umożliwia leczenie w obszarze docelowym.
Oznacza to, iż wstrzyknięty gaz nie przemieszcza się w sposób niekontrolowany, lecz pozostaje w miejscu iniekcji.
Odchudzenia określonych partii ciała
Niechirurgiczne pozbywanie się miejscowego nadmiaru tkanki tłuszczowej - nowe możliwości, nowe metody, bezpieczniejsze preparaty
Nagłe pojawienie się w praktyce medycyny estetycznej roztworów fosfatydylocholiny i deoksycholanu sodu (PPC-SO), silnie zmieniło techniczne podejście do możliwości terapeutycznych w niechirurgicznych zabiegach miejscowych odtłuszczeń, czyli usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej w miejscach gdzie trudno jest się jej pozbyć za pomocą diety czy aktywności fizycznej.
W Polsce od początku tego roku pacjenci mają możliwość wykonania zabiegów redukcji tkanki tłuszczowej przy użyciu nowego preparatu o nazwie Aqualyx. W przeciwieństwie do dotychczas stosowanych substancji posiada on oficjalną europejską rejestrację do zabiegów ostrzykiwania tkanki tłuszczowej.
Aqualyx nie zawiera fosfatydylocholiny. Powszechnie wiadomo już, że fosfatydylocholina nie ma żadnego działania powodującego niszczenie komórek tłuszczowych. Faktycznie działającą substancją w rotworach fosfatydylocholiny jest detergent: deoksycholan sodu.
Aqualyx to roztwór mikrożelatynowy o działaniu adipocytolitycznym. Składa się z gąbki cukrowej o trójwymiarowej strukturze , w której umieszczone są mikro ilości substancji detergujących rozpuszczonych w roztworze fosforanowym.
KARBOKSYTERAPIA
Działanie karboksyterapii, czyli infuzja CO2 powoduje zwiększenie przepływu krwi, tlenu i składników odżywczych do leczonego obszaru. Gromadzone zostają naturalne czynniki wzrostu, czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego. W konsekwencji tych procesów poprawie ulega mikrokrążenie i następuje odnowa komórek. Reakcją skóry na iniekcje dwutlenku węgla jest stan zapalny, dzięki któremu następuje stymulacja produkcji elastyny i kolagenu.
Terapia dwutlenkiem węgla („cudownym gazem”), czy inaczej karboksyterapia, została ogłoszona największym przełomem w medycynie estetycznej od czasu zastosowania botoksu. Nic dziwnego, ponieważ ilość zastosowań i skuteczność tej metody jest imponująca. Karboksyterapia na całym świecie staje się szybko bardzo ważnym narzędziem w walce z podstawowymi problemami, z jakimi przychodzą pacjenci do gabinetów medycyny estetycznej.
Infuzja CO2 prowadzi do zwiększenia przepływu krwi, tlenu i składników odżywczych do leczonego obszaru oraz poprawy mikrokrążenia i odnowy komórek. Odpowiedzią skóry na iniekcje CO2 jest reakcja zapalna, co prowadzi do stymulacji produkcji kolagenu. Kilka miesięcy później rozpoczyna się remodeling skóry z towarzyszącym kurczeniem się włókien kolagenowych, co skutkuje zwiększoną sprężystością skóry.
Komórki tłuszczowe są bardzo wrażliwe na iniekcje CO2. Wprowadzony do tkanki tłuszczowej CO2 częściowo zmienia się w kwas węglowy, który rozpuszcza komórki tłuszczowe. Zwiększone ukrwienie prowadzi do wzmożonego drenażu limfatycznego leczonego obszaru, poprawy metabolizmu i wydalania uwolnionego tłuszczu. Proces ten prowadzi do zmniejszenia liczby komórek tłuszczowych i wymodelowania sylwetki. Natomiast odnowienie komórek skóry i stymulacja syntezy kolagenu skórnego prowadzi do wygładzenia powierzchni skóry i usunięcia nieestetycznego efektu “skórki pomarańczowej”.
Na czym polega zabieg?
Zabieg polega na śródskórnym lub podskórnym precyzyjnym wstrzykiwaniu, przy użyciu specjalnego urządzenia, kontrolowanych dawek dwutlenku węgla (CO2). Podczas zabiegu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort związany z wprowadzaniem gazu, jednak ustępuje on po około 5 minutach. Obszar poddany zabiegowi może być lekko uwypuklony. Objaw ten szybko znika pozostawiając czasami ciche trzeszczenia pojawiające się przy ucisku miejsc poddanych zabiegowi. Jakiś czas po zabiegu może utrzymywać się lekkie zaczerwienienie, zasinienia i obrzęk. Bolesność zabiegu jest bardzo zmienna osobniczo, dla większości pacjentów karboksyterapia jest zabiegiem mało bolesnym. Obszaru leczonego nie należy rozcierać ani zanurzać w wodzie przez około 4 godziny po zabiegu. Zabieg nie wyłącza pacjentów z codziennej aktywności i od razu po zabiegu mogą powrócić do pracy i codziennych zajęć.
Dwutlenek węgla jest wydalany z organizmu w sposób naturalny, jako końcowy produkt wymiany gazowej organizmu. Podany podczas zabiegu karboksyterapii CO2 jest transportowany do płuc a następnie wydalany, tak jak to się dzieje w końcowym etapie procesu fizjologicznego jakim jest oddychanie.
Zastosowanie:
- Cienie pod oczami
- Redukcja zmarszczek
- Zwiotczenia skóry
- Regeneracja dłoni
- Reducja otyłości
- Blizny
- Dotlenienie skóry
- Kurcze kończyn
- Włosy Łysienie
- Łuszczyca
- Brak elastyczności skóry
- Rozstępy
- Cellulit
- Zaburzenia krążenia
- Przewlekła niewydolność żylna
- Wspomagająco przy liposukcji
- Syndrom Raynauda
- Zwiotczenie piersi
- Opadające powieki
- Zwiotczenia skóry po ciąży i utracie wagi ciała
- Owrzodzenie cukrzycowe
- Owrzodzenie żylakowe
- Ostre zapalenie stawów
- Zaburzenia erekcji
Częstotliwość:
- Codziennie:
Idealny dla pacjentów przebywających w ośrodkach termalnych lub pacjentów korzystających z jednotygodniowego leczenia. Ogólnie sugerowane są 2-3 cykle rocznie.
- Dwie lub trzy sesje w tygodniu:
Najbardziej zalecane. Szczególnie, jeśli obecne są objawy zastoju mikrokrążenia i w celu zmniejszenia zlokalizowanej otyłości.
- Jedna sesja w tygodniu:
Jest to alternatywa dla pacjentów z problemami estetycznymi. Na cykl składa się średnio 15-20 sesji.Należy pamiętać, że najważniejszą właściwością karboksyterapii jest stymulacja mikrokrążenia, oraz zwiększenie ilości czynnika wzrostu śródbłonków naczyń. Efekt zależy bezpośrednio od ilości gazu wprowadzonego do tkanki.
Możliwe efekty uboczne:
- Uczucie pieczenia związane z temperaturą gazu szczególnie w miejscach zwłóknień;
- Miejscowe obrzęki i wysypki;
- Uwypuklenie i trzeszczenie podskórne ustępujące po l - 2 min.,
- Rumień utrzymujący się od 5 do 10 min.,
- Niewielka lokalna czułość leczonej okolicy ustępująca po kilku minutach.
- Ból i/lub wybroczyny w miejscu wkłucia
- Uczucie ciężkości nóg przez kilka godzin.
Przeciwwskazaniami do zabiegu są:
- Ostre i przebyte zawały serca;
- Niestabilna dławica piersiowa;
- Ostra niewydolność żylna;
- Ostre zakrzepowe zapalenie żył;
- Ciężka niewydolność nerek;
- Przebyty udar;
- Przebyty przejściowy atak niedokrwienny;
- Ciężkie nadciśnienie tętnicze;
- Niewydolność serca;
- Przewlekła niewydolność układu oddechowego
- Pacjenci stosujący inhibitory anhydrazy węglanowej;
- Pacjenci leczeni metforminą;
- Cukrzyca;
- Ciężka anemia;
- Przewlekła niewydolność wątroby;
- Zakażenia zgorzelą gazową lub innymi bakteriami beztlenowymi;
- Wiek dziecięcy, ciąża oraz karmienie piersią
Powikłania:
Z dostępnej wiedzy naukowej i przeprowadzonych badań klinicznych wynika, że nie ma ryzyka wystąpienia powikłań pozabiegowych.